Şeker Yatırım Model Portföy Hisse Tavsiyeleri 19 Ekim 2020

0
25

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini güçlendirerek günü %1,04 yükselişle 1.192,73’den kapattı. Yurtdışı borsalar günü yükselişlerle kapatırken, beklentilerden güçlü gelen ABD parkende satışlar verisi borsalardaki yükselişi güçlendirdi. BIST, TBMM’ye sunulan ek teşvik paketi ve kurlardaki geri çekilmenin desteğiyle yurtdışı borsalara paralel bir yükseliş gerçekleştirirken, bankacılık endeksi %2,72 yükselişle pozitif ayrıştı. Yurtdışında ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve başta Fransa olmak üzere Avrupa’da artan vaka sayıları sonrası hükümetlerin yeni tedbirler alıp almayacağı takip edilecek. Artan vaka sayıları ekonomilerin tekrar kapanma riskini gündeme getirerek global risk alma iştahını zayıflatabilir. VIX endeksi 27 seviyelerinde hareket ederken, endeksin 30’lu seviyeler üzerine yönelmesi ABD borsalarındaki volatilite ve satış baskısının tekrar güçleneceğine yönelik önemli bir işaret olacaktır. CDS’ler hafif gerilemeyle haftayı 525 seviyelerinden kapatırken, TL varlıklara yönelik risk alma iştahının tekrar güç kazandığının teyidi için CDS’lerin 500 seviyeleri altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kısa vadede yurtiçi piyasalar için jeopolitik riskler önemli bir risk unsuru olmaya devam devam edecek. Ancak, kurlardaki gerilemenin TCMB faiz artışı beklentileriyle devam etmesi durumunda BIST’in bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Kısa vadede meclise sunulan teşvik paketi BIST’teki yükselişi destekleyebilir. Ancak Karadeniz’deki gaz rezervinin 320’den, 405 milyar metreküpte revize edilmesi sonrası daha yüksek bir rezerv beklentisi ise geçen hafta yükseliş oluşan enerji hisselerinde kar satışları yaşanabilir. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yatay yakın sınırlı eksiyle hareket ederken, Asya borsaları Çin hariç yeni haftaya genel olarak alıcılı başladı. Endeksin güne sınırlı kar satışlarıyla başlaması ve gün içinde bankacılık endeksi öncülüğünde yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here