Şeker Yatırım Hisse Tavsiyeleri Listesi 12 Ekim 2020

0
25

BIST100

Haftanın son işlem gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi tepki alımlarını devam ettirerek haftayı %1,32 yükselişle 1.165,70’den kapattı. Yurtdışı borsalar ABD ek teşvik paketine yönelik pozitif beklentilerle yükseliş eğilimini haftanın son gününde devam ettirirken, majör borsalar haftayı %2,5-4,5 arasında değişen güçlü yükselişlerle kapattı. Hafta içinde negatif ayrışan BIST, Karadeniz’deki doğalgaz rezervinin önemli ölçüde yukarı yönde revize edileceği haberleriyle günü yükselişle tamamladı. TL, EM para birimlerindeki güçlü değer kazançları ve TCMB’nin Swap faiz oranlarını artırmasının desteğiyle günü uzun süre sonra değer kazancıyla kapattı.

ABD ek teşvik beklentileriyle yurtdışı borsalardaki yükseliş devam edebilir. Kurlardaki gerilemenin devamı durumunda BIST’in de yükseliş eğilimini bankacılık hisseleri öncülüğünde güç kazanması beklenmektedir. Ancak Jeopolitik riskler ve bu hafta testlerine başlanması beklenen S-400 tartışmaları nedeniyle yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Kısa vadede Ermenistan-Azerbaycan arasında ateşkes ilan edilmesi ve Karadeniz’deki gaz rezervinin önemli oranda yukarı revize edilmesi de BIST’te kısa vadeli yükselişi destekleyebilir.

Yurtdışında ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler takip edilecek. Yurtiçinde Jeopolitik riskler ve kurlardaki eğilim önemli olacak. CDS’ler Cuma günü hafif gerileyerek haftayı 514 seviyelerinden kapattı. VIX endeksi kritik olarak gördüğümüz 26 seviyesi altına gelirken, kısa vadede volatilitenin sona erdiğine ve ABD borsalarında olası satışlar yaşansa sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Bugün yurtiçinde açıklanacak işsizlik oranı ve cari işlemler dengesi verileri takip edilecek. Ortalama piyasa beklentisi cari dengenin aylık 4,6 milyar dolar açık vermesi yönündedir. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya Dax vadeli endeksleri %0,6 ve üzeri artıda seyrederken, Asya borsaları yeni haftaya genel olarak alıcılı seyirle başladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve yükseliş eğilimini gün içinde devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here