Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Tablosu 5 Kasım 2020

0
21

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksindeki negatif seyre rağmen yurtdışı borsalardaki eğilime paralel günü %1,47 yükselişle 1.167,65’den kapattı. ABD seçimleri tamamlanırken, sonuca ilişkin belirsizlik devam ediyor. Genel sonuçlar Biden’in önde olduğuna işaret ederken, mevcut başkan Trump basın toplantısı yaparak kazandığını iddia etti. Senatoda ise Cumhuriyetçiler çoğunluk sağlayacak gibi görünüyor. Sonuçlar birbirine yakın görünse de Biden kazanacak gibi görünüyor. Trump’ın kazanabileceğine yönelik beklentiler ve Biden kazansa bile Senatoda çoğunluğun Cumhuriyetçilerde kalacağı beklentisiyle BIST dün yurtdışı borsalardaki güçlü yükselişe paralel yükselişini devam ettirdi. TL’de son iki gündür gün içi oynaklık yükselirken, negatif ayrışma ve değer kaybı devam ediyor. BIST’te yükseliş eğilimi devam etse de TL’deki değer kayıplarının devamı durumunda yükselişlerin banka hisseleri öncülüğünde satış fırsatı olarak kullanılması beklenir.

Piyasalar ABD seçim sonuçlarının netleşmesini beklerken, sonuçların netleşmemesi ve bir kaos oluşması durumunda borsalarda güçlü satışlar yaşanabilir. ABD seçimlerinin netleşmesi durumunda ise önemli bir belirsizliğin sona ermesi nedeniyle borsalardaki yükseliş eğiliminin kısa vadede devamı beklenir. Seçimleri Biden’in kazanması ve aynı zamanda senatoda demokratların çoğunluğu sağlaması durumunda bunun TL varlıklar tarafında negatif fiyatlanması beklenir. Seçimleri Trump’ın kazanması ya da Biden kazansa bile Senatoda Cumhuriyetçilerin çoğunluğu kazanması durumunda ise BIST’in yurtdışına paralel pozitif seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. VIX endeksi 30 seviyesi altına gerilerken, bu görünüm volatilitenin azaldığına işaret ediyor. VIX Endeksi 30 seviyesi altında kaldıkça endişenin azaldığına ve ABD borsalarında yükseliş eğiliminin korunacağına işaret edecektir. ABD seçim sonuçları netleşene kadar piyasalarda gün içinde dalgalı seyir devam edebilir. Bugün İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve ABD işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yükselişle seyrederken, Asya borsalarında güçlü yükseliş eğilimi var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde yurtdışına paralel dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here