Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Tablosu 16 Ekim 2020

0
21

BIST100

Güne negatif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki satıcılı eğilime paralel, banka hisseleri öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,74 düşüşle 1.180,43’den kapattı. ABD ek teşvik paketinin seçim öncesi çıkmasının zora girmesi ve başta Fransa olmak üzere artan vaka sayıları sonrası yeniden kısıtlama tedbirlerinin gündeme gelmesiyle yurtdışı borsalar Avrupa borsaları öncülüğünde güçlü satışlarla karşılaştı. Ancak, BIST kapanışı sonrası ABD Başkanı Trump’ın teşvik paketinin çıkması konusunda pozitif açıklamalar yapması sonrası ABD borsaları kayıplarının büyük kısmını geri alarak günü tamamladı. Artan vaka sayıları kapanma endişeleri sonrası global risk alma iştahı kısa vadede zayıflayabilir.

BIST yurtdışı borsalardaki eğilime paralel satışlarla karşılaşırken, endeks yurtdışına göre daha dirençli bir görünüm sergiliyor. TL, Dolar endeksindeki güçlenme ve EM para birimlerindeki değer kayıplarına paralel değer kaybetmeye devam etti. VIX endeksi önemli olarak gördüğümüz 28 seviyesi üzerine yönelse de şuan için 27 seviyelerinin altında seyrediyor. Endeksin 32 seviyeleri üzerine yönelmesi ABD borsalarındaki volatilite ve satış baskısının tekrar güçleneceğine işaret edecektir. CDS’ler 532 seviyelerine yükselirken, TL varlıklara yönelik risk alma iştahının tekrar güç kazandığının teyidi için ilk etapta 500 seviyeleri altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kısa vadede yurtiçi piyasalarda jeopolitik riskler ve S-400 testlerin başlanması sonrası konuya ilişkin olası gelişmeler takip edilecek. Yurtdışında ise ABD başkanlık seçimi ve teşvik paketine ilişkin gelişmeler önemli olacak. Teşvik paketi konusunda anlaşma sağlanmaması durumunda artan vaka sayıları ve ekonomilerin yeniden kapanabileceği beklentisiyle yurtdışı borsalarda satışlar güçlenerek devam edebilir. BIST yurtdışına göre daha güçlü görünüm sergilese de yurtdışı borsalarda satış baskısının devamı durumunda endekste de kar satışlarının devam etmesi beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri artıda seyrederken, Asya borsalarında karışık bir seyir var. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, gün içinde pozitif eğilim devam etse de kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here