Meksa Yatırım Haftalık Hisse Tavsiyeleri 19 Ekim 23 Ekim 2020

0
20
Meksa Yatırım hisse önerileri ve hisse tavsiyeleri.

Borsada tepki alımları devam ediyor. Döviz kurlarında ise destek seviyelerinden tepki alımları görüldü. Gösterge tahvil bono faiz oranlarında ise çıkış eğilimi korunuyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. ABD’de bir süredir gündemde olan teşvik paketine ilişkin tartışmalar sürüyor. Trump, “Teşvik paketi önerisini 1.8 trilyon doların üstüne çıkarabiliriz. Teşvik paketine seçimden önce ulaşma şansımız var” dedi. Bu açıklama piyasalardaki gerginliği yumuşattı. Salgın hastalıkta artan vaka sayıları ve kısmi tedbirlerin gelmesi ikinci dalga ve yeniden kapanma olasılığını artırınca piyasalar gerilmişti. ABD Başkanı Trump’ın “artık herhangi bir karantina önlemine başvurmayacağız” açıklaması bu açıdan önemli. Artan vaka sayılarına karşılık piyasaların çok olumsuz fiyatlama yapmamasının nedeni tam kapanma olasılığını düşük görmesi. Diğer yandan durdurulan bazı aşı çalışmaları nedeniyle umutlar 2021 Mart-Nisan sonrasına ertelenmiş gibi görülüyor. Dış gündemin ve piyasaların diğer önemli konusu çalkantılı geçmesi beklenen 3 Kasım ABD başkanlık seçimi. İçeride ise 22 Ekim Perşembe günkü TCMB toplantısında piyasaların beklentisi 1-2 puanlık yeni bir faiz artırımı gelebileceği yönünde. Ama yine de TCMB’nin kararını görmek gerekecek. Kararlar bazen veya son aylarda çoğu zaman piyasa beklentileriyle uyuşmayabiliyor. TL’ye cazibe kazandırıp döviz kurları üzerinde baskı yapabilmesi açısından bu yöndeki bir karara olumlu bakılabilir. Diğer yandan döviz kurlarındaki artışın yanı sıra faiz artışı ekonomik aktivite üzerinde soğutucu yönde etkileri olasılık dahilinde. Geçtiğimiz günlerde açıklanan “bütçe ve hazine nakit açıkları” Eylül ayı itibariyle 140 milyar TL’ye ulaştı. Buna karşılık devletin borçlanma limiti iki kat artırıldı. ABD teşvik paketinin dışında “yerli” teşvik paketi hazırlığı da gündeme geldi. En dikkat çeken maddeler kurumlar vergisinde 5 puana kadar indirim, ihracat, istihdam ve turizm gibi alanlarında teşvikler ve Haziran 2021 tarihine kadar “vergi incelemesi olmaksızın varlık barışı” imkanı getirilmesi. Bu, yeni kaynak sağlama açısından işlerlik kazandığı takdirde çok önemli olabilir. Özellikle yerli sermaye çıkışlarının geri dönüşü ciddi katkı yapar. Ancak geçtiğimiz yıllarda birkaç defa denenmesine rağmen bekleneni vermemişti. Piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte temkinli bir iyimserlikten söz etmek mümkün. Borsada çıkış hareketi sürmekle birlikte önemli direnç seviyelerine yaklaşmış bulunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 1.182-1.175 seviyelerinde. Bu seviyeler kısa dönem için öne çıkabilir. 1.175 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 1.150-1.142 noktalarında bulunuyor. İlk direnç ise 1.205 seviyesinde. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 1.222-1.240 olarak görülüyor. Endekste tepki yükselişi sürmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışı olasılığını dikkate almakta yarar var.

Kaynak: Meksa Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here