Hisse Senedi Nasıl Seçilir? Hisse Nasıl Seçilir?

0
19

Hisse senedi seçimi yapmak ve doğru hisse senedi alabilmek oldukça zor bir iştir. Sıkı çalışmanız gerekiyor. Sermayenizi büyütmeye çalışmak amacınızsa kaybetmemeniz gerekiyor.

Küçük büyük fark etmeksizin her türlü yatırımcı için hisse senedi seçimi oldukça önem arz ediyor. Bu işe başlamadan önce amatör yatırımcıların aklındaki ilk soru hisse senedi nasıl seçilir? oluyor. Bu oldukça ince düşünülmesi gerekilen ve birden çok detaya bakılarak karar alınması gerekilen bir mesele. Bir hisse senedi seçerken sadece kar oranı değil, zarar oranı da düşünülmesi gerekilir.

Vadenize Karar Verin

Hisse senedi yatırımını hangi vadede yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Uzun vadeli bir yatırım mı olacak? Orta vadeli mi? Kısa vadeli mi? Hisse senedini alıp ortak olacağınız şirkete ne kadar süre zaman tanıyacaksınız? Verdiğiniz karara bağlı kalmanız sizin faydanıza olacaktır. İster uzun vade ister kısa vade. Vadenize bağlı kaldığınız sürece kazanma ihtimaliniz artacaktır. Sadece para değil, kimi zaman zaman bile kazanabilirsiniz.

Temettü Emekliliği

Temettü emekliliği bir yatırım tipidir. Bazı yatırımcılar al-sat yapmayı sevmez ve uzun vade yatırım yapmayı tercih eder. Güvendiği ve düzenli olarak temettü veren yani kar payı dağıtan şirketlerden hisse satın alır. Her sene düzenli bir şekilde kar payı alır ve bu şekilde portföyünü büyütür veya kendisine bir gelir sağlar.

Hisse Senedi Alırken Sektör Seçimi

Hisse senedi piyasalarında sektör seçimi çok önemlidir. Doğru zamanda doğru sektörde bulunursanız kazanma ihtimaliniz artacaktır. Sektör seçimi gündem haberleriyle bağlantılıdır. Sağlık, enerji, bankacılık, teknoloji, gayrimenkul gibi birçok sektör Türkiye’de borsamızda işlem görmekte. İstediğiniz sektörü belirleyip, bu sektördeki firmaları araştırmanız gerekmekte. Kar payı büyük olan, kendisini koruyabilen ve büyüten şirketlere ortak olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Finansal Tablolar

Bir firmanın hisse senedini satın almadan önce temel analiz yapmanız yararınıza olacaktır. Temel analiz yaparken şirketin mali tablolarını incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Şirketin her yıl büyüme oranı, karlılık oranının artıp atmadığı gibi birçok veriye bilançolardan ulaşabilirsiniz. Örneğin ülkemizde dalgalı kur rejimi mevcut. Artan veya azalan kurlara göre zarara girmeyen şirketleri tercih etmeniz faydanıza olabilir.

Hedef Belirlemek

Hisse senedini iyice incelediniz, tüm firmayı gözden geçirdiniz. Artık alım aşamasındasınız. Yukarıda söylediğimiz gibi kendinize vade de belirlediniz. O hisse senedini nerede satacaksınız? Ne kadar bir fiyata ulaşınca satacaksınız veya yüzdelik olarak ne kadar kazanınca satacaksınız? Buna karar vermeniz gerekiyor. Hisse senedini doğru yerde satabilmek alabilmek kadar ince düşünülmesi gerekilen bir iş.

Zarar Durdurmak

Hisse senedini aldıktan sonra işler yolunda gitmeyebilir. Finansal piyasalar risklidir. Politik sebepler, kötüye giden sektör haberleri veya olumsuz şirket haberleri yatırımınızı negatif yönde etkileyebilir. Hisse senedinizin fiyatı düşüş trendine girerse eğer bir daha yukarı çıkıp sizi kara sokabilmesi uzun zaman alabilir. Kendinizin belirlediği ve tamamen kendinize göre belirleyeceğiniz bir seviyeyi zarar durdurmak için kullanabilirsiniz.  

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here