Deniz Yatırım %32 Getiri Potansiyelli Hisse Tavsiyesi

0
25
Deniz Yatırım Hisse Önerileri

TUPRS; 2020 Beklentilerini İkinci Kere Aşağı Yönlü Revize Etti / olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY83.05
Hedef Fiyat/Hisse TRY110.00
Getiri Potansiyeli 32%

Tüpraş 20 Nisan tarihinde aşağı yönlü revize edilen 2020 beklentilerini, Yönetimin ekonomik aktivitenin Ağustos ayı itibariyle normale döneceği varsayımının gerçekleşmemesini de dikkate alarak bir kez daha aşağı yönlü revize etti. Yönetim, petrol ürünleri talebindeki zayıflığın devam ettiğini ve stok seviyelerinin yüksek olduğunu belirtiyor. İlk izlenim olarak, aylık ürün karlılığı ve ağır ham petrol ve brent petrol farkı verilerini baz alarak, 3Ç20 FAVÖK’ün 2Ç20’nin yarısı seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz. Aşağı yönlü revizyon 2Y20 için beklenilenden daha düşük sonuçların olduğunu gösteriyor. Haberin hisse performansını olumsuz yönde etkilemesini bekliyoruz. Buna göre;

Üretim beklentisi 24 milyon tondan 22 milyon tona düşürülürken, satış beklentisi 25 milyon tondan 23 milyon tona düşürüldü. Kapasite kullanım oranı beklentisi %80-85 aralığından %75-80’e geriledi.

Tüpraş net rafineri marjı beklentisi varil başına 3,0-4,0 dolar seviyesinden 1,0 dolar seviyesine düşürüldü.

Akdeniz Rafineri marj beklentisi 1.0 – 2.0 dolar / varil’den 0.5 dolar / varil’e revize edildi.

Yatırım harcamaları beklentisi yaklaşık 125 milyon dolardan 115 milyon dolara düşürüldü.

Kaynak: Deniz Yatırım

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here